Aktuellt

Det händer många spännande saker på skolan och detta är några av våra aktiviteter under våren:

 

– FN-rollspel för samhällstvåorna

– Partidebatt med ungdomsförbunden, moderator är Gudrun Schyman

– Programvecka med besök på Lunds Universitet och Malmö Universitet, studiebesök på Barsebäck, Öresunsverket och Arena 305

– Deltagande i #medborgarchallenge med Nina Persson

– Stockholsresa med besök i Riksdagen för C16Sa

– #filmförsjutton är en filmtävling, som arrangeras av Den globala skolan och Universitets- och högskolerådet. Tävlingen går ut på att skapa en 60 sekunder lång film som handlar om ett av de 17 globala målen för hållbar utveckling

– Natur-och teknikprogrammen har ett samverkansprojekt “The Dome”, som går ut på att de ska starta ett nytt samhälle efter en stor katastrof och där vissa har drabbats av en farlig smitta


Undrar du något?

Det är inte konstigt att ha en massa frågor i huvudet om gymnasiet. Kolla först in vår Frågor och Svar-sida där du förhoppningsvis finner svaret. Vill du ställa en fråga du inte funnit svar på gör du det här nedanför.

>